Gdańsk – Komunikacja

Samochodem

Połączenia drogowe

Do Trójmiasta prowadzą następujące drogi krajowe:

•nr 1 – łącząca Gdańsk i Łódź, przebiegająca przez Trakt św. Wojciecha;
•nr 7- łącząca Gdańsk z Warszawą (ul. Elbląska);
•nr 62 – z Gdyni (ul. Morska) do Koszalina, Szczecina i Kołbaskowa.

Pozostałe drogi:
•nr 27 – boczna od trasy E 28 zaczyna się w Redzie i dociera na Hel;
•nr 219 – z Gdańska do Kartuz;
•nr 220 i 221 – z Gdyni do Kościerzyny;
•nr 222 – z Gdańska do Starogardu Gdańskiego;
•nr 501 – z Przejazdowa, przez Sobieszewo do Krynicy Morskiej.

Układ drogowy Trójmiasta

Kształtują go tory SKM, przecinające Trójmiasto z północy na południe i dzielące je na część wschodnią, .nadmorską” oraz zachodnią, „leśną”. Główna magistrala biegnie wzdłuż torów. Od Dworca Głównego w Gdańsku prowadzi na południe jako Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie i Trakt św. Wojciecha. Na północ od dworca biegnie al. Zwycięstwa (3 pasy ruchu w obu kierunkach), przechodząca przy operze w al. Grunwaldzką (za Oliwą magistrala traci po jednym pasie ruchu). Od granicy z Sopotem nosi nazwę al. Niepodległości, od granicy z Gdynią al. Zwycięstwa. Przechodząc pod torami SKM, staje się ul. Śląską, a przy gdyńskim Dworcu Głównym – ul. Morską. Na magistrali obowiązuje „zielona fala” – wszystkie światła uliczne są tak ustawione, że gdyby nie korki, można by z prędkością 60 km/godz. przejechać od Gdańska do Gdyni bez zatrzymywania się. A korki w godzinach popołudniowego szczytu oraz w letnie weekendy są ogromne.

Zachodnim skrajem Trójmiasta biegnie obwodnica, wygodna droga szybkiego ruchu, znacznie przyśpieszająca przejazd z Łodzi do Gdyni i Szczecina. Teoretycznie trasę między Gdańskiem a Gdynią pokonuje się w kilka minut, jednak w praktyce traci sie sporo czasu na wąskich i stale zatłoczonych drogach dojazdowych z Gdańska na obwodnicę. Nie warto korzystać z ul. Kartuskiej czy Słowackiego. Najlepiej wybrać al. Armii Krajowej, następnie ul. Łódzką i Warszawską, wjeżdżając na obwodnicę w okolicy Gdańska-Szadółek (drogowskazy na wysypisko śmieci).

Dojazdy z obwodnicy do Gdyni są dogodne, zwłaszcza ul. Chwaszczyńską i Wielkopolską (wylatuje się w pobliżu centrum). Ok. 3 km dalej jest zjazd ul. Chwarznieńską (przez Chwarzno i Witomino), a 6 km dalej obwodnica kończy się wpadając w ul. Morską w Chyloni.

Parkowanie

W Gdańsku są czynne parkingi strzeżone przy hotelach: Heweliusz, ul. Heweliusza 22; Novotel. ul. Pszenna 1; Posejdon, ul. Kapliczna 30; Marina, ul. Jelitkowska 20.

Parkingi strzeżone całobowowo w centrum Gdańska: ul. Bogusławskiego, Toruńska, Katarzynki, Chmielna, Jana z Kolna (rejon II bramy stoczni). Watowa; strzeżone czasowo: ul 3 Maja (przy PKS), Targ Sienny; parkingi niestrzeżone: ul. Rycerska, Długie Ogrody, Rogaczewskiego.

Na uliczkach centrum Gdańska i Wrzeszcza obowiązuje płatny system parkowania. W Gdyni dużo pojazdów zmieści się przy al. Zjednoczenia (w pobliżu jachtklubu) zarówno na strzeżonym, jak i niestrzeżonym parkingu; doskonałym i niedrogim parkingiem są podziemia domu towarowego Batory w centrum miasta u zbiegu ul. 10 Lutego, Władysława IV i Batorego. Z kolei centrum Sopotu jest miejscem dla pieszych, parkingi strzeżone znajdują się tylko przy Grand Hotelu i kortach tenisowych, kilkanaście miejsc z parkomatami wyznaczono przy ul. Powstańców Warszawskich i straszliwie zatłoczonych bocznych uliczkach. Najwygodniej pozostawić samochód gdzieś w Górnym Sopocie i ruszyć nad morze na kilkunasto-minutowy spacer.

Stacje benzynowe

Przy głównej magistrali drogowej co 2-3 km stoją całodobowe stacje renomowanych firm, oferujące dodatkowe usługi, jak mycie, woskowanie, warsztaty. Są tam również sklepiki z podstawowymi artykułami. Stacji nie ma jedynie na 5 km odcinku od Bramy Oliwskiej do Wrzeszcza.

Wypożyczalnie samochodów

•Hertz, Gdańsk, ul. Heweliusza 22 (hotel), tel.3014045; czynna pn.-pt. 8.00-17.00, w sb., nd. i święta 9.00-14.00; wypożyczalnia oferuje klientom polskim i zagranicznym auta marek zachodnich (opel, renault) w cenach 200-300 DM za jedną dobę, opłata tylko kartą kredytową.
•Budget, Gdańsk, ul. Słowackiego 200 (port lotniczy), tel.3481298; ponad 20 zagranicznych samochodów.
•Eurodollar, Gdynia, ul. Waszyngtona 34/36, tel.6203414; samochody w cenie od 135 zł za dobę.

Taksówki

Postoje taksówek znajdują się przy każdym dworcu głównym oraz przy większych stacjach SKM. Obserwując długie sznury oczekujących na pasażera pojazdów, trudno uwierzyć, że jeszcze nie tak dawno złapanie taksówki w Trójmieście (szczególnie w Sopocie) było wielką sztuką. Najwygodniej zamówić taksówkę telefonicznie, bowiem błyskawicznie (za wyjątkiem Sylwestra) podjeżdża ona pod wskazany adres, a opłaty za przejazd są niższe o 20-30%. W Trójmieście nie ma stref granicznych, bez względu na przejechaną odległość licznik zawsze bije tak samo.

Taksówki na telefon

Gdańsk

•Hallo Taxi – tel.9197, 3015959.
•Taxi Plus – tel.9625.
•Super Hallo Taxi – tel.9191.

Gdynia

• Hallo Taxi – tel.6231818.

• Medyk Taxi – tel.6250777.

• Non Stop – tel.6250101.

• Taxi Radio – tel.6252121.

W Gdyni pod tel.6235078 można zamówić minibus do przewozu osób niepełnosprawnych, ceny korzystniejsze niż w taksówce, na dłuższych przelotach nawet znacznie, jednak nie opłaca się wyjeżdżać poza miasto. Przejazd w granicach administracyjnych Gdyni kosztuje 7,50 zł (bez względu na ilość osób). Poza miastem za każdy przejechany kilometr płaci się 1,50 zł.

Sopot

• Hallo Sopot – tel.9622, 5510808.

•Taxi Sen/ice – tel.9194.

•Inter Taxi – tel.5510101.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.