Gdynia – Centrum, Oksywie, Orłowo

W centrum Gdyni

Rozpoczynająca się na na placu Kaszubskim ulica Świętojańska biegnie na południe. Jest to najbardziej ruchliwy „trakt handlowy” w całym Trójmieście, z miłymi kawiarniami, restauracjami, barami, księgarniami itp. W niewielkiej odległości od skrzyżowania z ul. 10 Lutego, po lewej stronie stoi neobarokowy kościół Najświętszej Marii Panny z 1926 r. z interesującą kaplicą poświęconą ludziom morza. W miejscu, gdzie Świętojańska łączy się się z aleją Zwycięstwa, po lewej stronie na wzgórzu widnieje zwalista, przypominająca zamek budowla – klasztor Redemptorystów.

W połowie długości ul. Świętojańskiej, po jej wschodniej stronie, wznosi się Kamienna Góra. U stóp północnego stoku znajduje się Teatr Muzyczny. Góra jest idealnym miejscem do spacerów po ścieżkach i schodkach biegnących wśród zieleni. Ze szczytu rozciąga się wspaniała panorama miasta i okolic. Kamienną Górę chroni od strony morza Bulwar Nadmorski im. Nowowiejskiego, spełniający potrójną rolę: muru oporowego, falochronu i promenady spacerowej. Szeroki, betonowy trakt długości 1500 m oblegany jest latem przez turystów i mieszkańców, pobrzmiewa tu głośna muzyka dobywająca się z licznych letnich kawiarenek. Przy południowym krańcu bulwaru można zagrać w minigolfa.

Oksywie

Na północ od centrum Gdyni rozpościera się dzielnica zwana Oksywiem, do której dojeżdżają z ul. Jana z Kolna (obok dworca) autobusy #104, 105, 109, 146, 150 i 152. Jazda trwa ok. 20 minut, a po drodze można obejrzeć nowoczesne osiedla mieszkaniowe.

Przylądek Oksywie, zwany też Oksywską Głową, gdyż po staroskandynawsku oxihoved znaczy głowa wołu, był zaludniony i zabudowany już bardzo dawno temu, a pierwsza pisemna wzmianka o nim pochodzi z 1214 r. (wtedy pisało się po łacinie Oxiua) i dotyczy darowania tych terenów zakonnicom norbertankom przez żonę Mściwoja I, Zwinisławę. Jedna z najstarszych parafii na Wybrzeżu – parafia oksywska – została założona w 1224 r. Do niej przez długi czas należała katolicka społeczność Gdyni – małej wioski. W 1346 r. wieś Oksywie otrzymała przywilej lokacyjny i, żyjąc skromnie przez wieki, została w 1925 r. wcielona jako dzielnica do wyrosłej nagle Gdyni.

Kościół Michała Anioła

Dziś już Oksywie dziś w bardzo niewielkim stopniu przypomina dawną wieś. Jedynie w okolicach kościoła Michała Archanioła zachowało się kilka malowniczych parterowych domków i cmentarz. Kościół został wybudowany na miejscu starej drewnianej świątyni w XVI w. Pod wielkim, spadzistym dachem na północnej ścianie zewnętrznej wiszą tablice pamiątkowe, poświęcone załogom okrętów Marynarki Wojska Polskiego zaginionym w czasie ostatniej wojny. Wnętrze kościółka jest skromne, a atmosferę surowości podkreślają jeszcze kamienie wystające z tynku. Bardzo pięknie prezentuje się ołtarz główny utrzymany w kolorach biało-złotych (w remoncie) i umieszczony po prawej stronie ołtarz z obrazem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Za kościołem na stromej skarpie znajduje się cmentarz, którego najstarszy grobowiec (Doroty Borskiej) pochodzi z 1883 r. Z cmentarza rozciąga się wspaniały widok na port gdyński i na Zatokę Gdańską.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.