Gdańsk – Komunikacja

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Trójmieście funkcjonuje bez zastrzeżeń. Autobusy, tramwaje i trolejbusy jeżdżą punktualnie, a rozkłady jazdy i oznakowania tras przejazdów są czytelne i zrozumiałe.

SKM

Najwygodniejszym sposobem poruszania się po Trójmieście jest jazda Szybką Koleją Miejską, zwana w skrócie eskaemką. Łączy ona Gdańsk Główny z Wejherowem, przejazd na całej trasie zajmuje 1 godz. 25 min, a od Gdańska Głównego do Gdyni Głównej – 45 min.

Stacje SKM: Gdańsk Główny-Gdańsk Stocznia-Gdańsk Politechnika-Gdańsk Wrzeszcz-Gdańsk Zaspa-Gdańsk Przymorze-Gdańsk Oliwa-Gdańsk Żabianka-Sopot Wyścigi-Sopot Główny-Sopot Kamienny Potok-Gdynia Orłowo-Gdynia Redłowo-Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana-Gdynia Główna Osobowa-Gdynia Stocznia-Gdynia Grabówek-Gdynia Leszczynki-Gdynia Chylonia-Gdynia Cisowa. Przejazdy kolejki między przystankami zajmują 2-3 minuty, a postoje na stacjach trwają do 30 sekund. Odjazd sygnalizowany jest dobrze słyszalnym brzęczkiem.

W tunelach prowadzących na perony są kasy biletowe i czytelne rozkłady jazdy. Kupując bilet, wystarczy podać nazwę stacji docelowej. Przed wejściem do kolejki należy koniecznie skasować bilet w przeznaczonych do tego żółtych automatach stojących na peronach lub w halach dworcowych – kasowniki wybijają datę i godzinę. Po skasowaniu bilet jest ważny przez 3 godz.

Oprócz zwykłego kontrolera w kolejce mogą zaskoczyć podróżnego cywilne kanarki z prywatnej firmy Renoma, mający uprawnienia do sprawdzania biletów i wystawiania mandatów. Najczęściej kontrolerów można spotkać miedzy Gdańskiem Głównym a Politechnika oraz między Sopotem a Gdynią Główna. Późnym wieczorem, kiedy robi się w kolejkach niezbyt bezpiecznie, kontrolerów nie uświadczysz.

Kolejki SKM kursują od godz. 4.20 do północy, w godzinach porannego i popołudniowego szczytu co 6 minut, na początku i na koniec doby oraz w dni wolne od pracy co 24 minuty, zaś o innych porach co 12 minut. Chcąc wybrać się SKM-em dalej, do Rumii czy Wejherowa, należy pamiętać, że kursuje tam co druga kolejka, pozostałe natomiast kończą kurs w Gdyni Cisowie.

Tramwaje

Tramwaje kursują wyłącznie w Gdańsku, szerokim łukiem omijając starówkę. Aby dotrzeć z Dworca Głównego do przystanków, z których odjeżdżają tramwaje do wszystkich dzielnic miasta, należy przejść podziemnym tunelem na wysepki rozlokowane pośrodku ulicy Podwale Grodzkie. Do przejścia wiodą schody po lewej stronie (dla stojących plecami do głównego wejścia dworca). Tramwaje jadące w lewo (na północ) dowożą do Wrzeszcza, Oliwy, do Brzeźna i Nowego Portu, jadące w prawo (południe) docierają na Stogi, Siedlce, Przeróbkę i Nowe Miasto. Przystanki ZKM, z których odjeżdżają autobusy w różne strony miasta, znajdują się między budynkiem dworca a przystankami tramwajowymi.

Na każdym przystanku tramwajowym z wiatą (pod warunkiem, że nie jest zdemolowany) pod rozkładem jazdy umieszczony jest plan miasta z zaznaczonymi w różnych kolorach trasami. Dzięki temu można wystarczająco dobrze zorientować się, jaki tramwajem kursuje w określone miejsce. Takie rozwiązanie skutecznie zastępuje tradycyjne dopytywanie się o drogę.

Autobusy miejskie

Ten środek transportu wymaga nieco lepszej orientacji w mieście i w razie wątpliwości najbezpieczniej radzić się kierowcy.

Trolejbusy

Tramwaje bez szyn, zwane popularnie trajtkami lub trolejbusami, jeżdżą tylko w Gdyni, stanowiąc najpopularniejszy środek lokomocji. Kursują co 12-15 minut, z wyjątkiem #23, który jeździ dwa razy częściej. W trójmiejskiej aglomeracji Gdynia jest miastem, w którym komunikacja miejska działa najsprawniej i tak punktualnie, że prawie można według niej regulować zegarki.

Wspólne linie

Trójmiasto obsługiwane jest przez ZKM Gdańsk i ZKM Gdynia.

•Gdańsk-Sopot autobusy #117,122,143.
•Gdynia-Sopot autobusy #181 i #S oraz trolejbus #21.
•Gdańsk-Gdynia autobus #171, kursujący z Oliwy przez Osowę do Karwin (trasa wiedzie zalesionymi serpentynami).

Bilety

Bilety komunikacji miejskiej można zakupić u kierowców, w każdym kiosku z gazetami oraz w specjalnych punktach sprzedaży biletów, znajdujących się przy ważniejszych przystankach. Na liniach gdańskiego ZKM obowiązują strefy czasowe, bilety są ważne 10, 30, 45, 60 min, ponadto są bilety dobowe. Kupując bilet u kierowcy, wystarczy powiedzieć, dokąd chce się udać, w przeciwnym razie trzeba trochę się nagłowić nad rozkładem wiszącym na każdym przystanku, gdzie odległości czasowe są wprawdzie podane, ale w niezbyt przystępnej formie.

Bilety gdyńskiego ZKM kosztują: normalny 1,50 zł, ulgowy 75 gr. Na liniach pośpiesznych ceny są wyższe – 2,50 zł (ulgowe 1,25 zł) – obowiązują na jeden przejazd bez względu na jego długość. Należy pamiętać, że linie łączące Gdynię z Sopotem oraz Rumią mają strefę taryfową na granicy miast.

W sezonie, od czerwca do sierpnia, jeździ po Gdyni specjalny autobus turystyczny, obwożący po najbardziej atrakcyjnych miejscach i zatrzymujący się przy muzeach, punktach widokowych, plażach itp.

Informacji o komunikacji miejskiej w Gdyni można zasięgnąć pod tel.6218611 i 628910 (czynne całą dobę).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.